Ochranné známky a design

Až 20 % hodnoty firem tvoří značka, chráníte tu svou?

 

Ochrana značky a designu je základním stavebním kamenem vaší firemní identity. S ní můžete ostatním zabránit v jejich napodobování a upevnit svou pozici na trhu. Pomůžeme vám nastavit vhodnou strategii tak, abyste své peníze i čas využili maximálně efektivně.

V našem portfoliu máme již stovky úspěšně zapsaných ochranných známek a průmyslových vzorů a dokážeme si poradit, i když vše nejde zcela hladce. Jsme připraveni za vás převzít také správu vašeho portfolia, zajistit monitoring práv i řešení případných sporů.

Víte, co potřebujete? Spojte se s námi rovnou bez dalšího čtení.

Také v roce 2023 můžete získat zpět 75 % úředních poplatků za ochranné známky a průmyslové vzory.

Naše služby

Doplňující informace

Jak ochránit design?

Design svých produktů ochráníte průmyslovým vzorem, a to až na 25 let.

Podmínkou je, aby takový výrobek nebyl nikde zveřejněn (např. na webových stránkách), ať už vámi nebo někým jiným, déle než 12 měsíců. Zároveň musí být design dostatečně odlišný od ostatních designů na trhu.

Zobrazit více

Jak ochránit značku?

Symboly značky (označení) můžete chránit ochrannou známkou, a to takřka napořád.  Ať už se jedná o slogan, logo, barevnou kombinaci, znělku, ikonku či například avatara.

Podmínkou je, aby byl zákazník na základě takového označení (symbolu) schopen rozpoznat vaši značku a nezaměnil si ji s jinou. Ochrannou známkou neochráníte označení klamavá, v rozporu s dobrými mravy, nebo například označení připomínající náboženské či státní symboly.

Více o registraci ochranné známky

Ochrana značky ve světě

Národní, regionální, mezinárodní – ochranu lze získat různými způsoby. Každý z nich nebo jejich kombinace jsou více či méně výhodné. Záleží, jak plánujete svou značku rozšiřovat. Se správnou volbou vám poradíme.

Ochrana designu ve světě

Ochrana designu ve světě má více podob – v ČR je to průmyslový vzor, v EU pak průmyslový vzor Společenství, v USA pak design patent. Každý z nich má různé podmínky a požadavky. Orientujeme se ve všech a přihlášky zkombinujeme tak, aby vás nestály víc, než je potřeba.

Druhy ochranných známek

Někdy nestačí chránit pouze název a logo.

Pro zajištění jedinečnosti můžete chránit i specifickou barvu svých výrobků a služeb, nebo animaci, zvuk, opakující se vzor či umístění určitého prvku na výrobku.

Chcete strategickou ochranu své značky nebo svých produktů?

 

Jste na správném místě.

Napište nám nezávaznou poptávku, obvykle reagujeme do dalšího pracovního dne.

 

 

  Jak obvykle probíhá spolupráce

  01

  Zavoláme si nebo se setkáme

  Na bezplatné úvodní konzultaci se pobavíme o vašich ambicích a navrhneme ideální postup k ochraně vaší značky či designu.

  02

  Připravíme odhad nákladů

  Podle poskytnutých informací uděláme cenovou kalkulaci a také podepíšeme smlouvu

  03

  Pustíme se do práce

  A budeme vás informovat o všech krocích, ať už registrujeme ochrannou známku nebo vedeme vyjednávání s protistranou. Pokud v průběhu narazíme na jakýkoli problém, který zasahuje do domluveného postupu, spojíme se s vámi a naplánujeme další kroky.

  Ochrana značky a designu

  Často se ptáte:

  Ochranná známka je nejlepším způsobem, jakým můžete ochránit svůj brand.

  Chrání jakékoli symboly značky (označení), které činí značku rozpoznatelnou v očích zákazníků. Respektive – chrání taková označení vašich výrobků a služeb, na základě kterých je možné odlišit je od ostatních výrobků a služeb na trhu.

  Využívá se zejména na ochranu názvu a loga, ale využít lze také pro ochranu specifického umístění konkrétního prvku na obalu či výrobku. Ochrannou známku lze využít i pro ochranu znělky, opakujícího se prvku (vzoru) nebo například animace. O všech možnostech a kategoriích ochranných známek se dočtete tady.

  Hlavní výhoda ochranné známky je, že její majitel může zakázat ostatním používat označení, které je stejné nebo zaměnitelné jako ochranná známka. Tato práva získává pro stejné nebo podobné výrobky či služby, a to na území, kde je daná známka zapsána.

  S ochranou známkou získáváte monopol na užívání daného označení na daném území, čímž si zajistíte zvýhodněné postavení pro jakékoli spory týkající se těchto práv.

  Ochrannou známkou ochráníte specifická označení – názvy, loga, barevné kombinace, obaly či třeba znělky.

  Průmyslovým vzorem ochráníte zase jedinečný design svých výrobků.

  Zejména u fyzických produktů je vhodné tyto 2 způsoby ochrany kombinovat. Příkladem mohou být tenisky – jejich tvar ochráníte průmyslovým vzorem, specifickou barvu podrážky zase ochrannou známkou.

  Ochrannou známkou nic nezkazíte, ale nevyplatí se vám například, když máte provozovnu služeb na malém městě a pojmenovali jste ji po sobě (např. Kadeřnictví Andrea Příkaldová)

  Ochranná známka je naopak zásadní ve chvíli, kdy se chystáte vstoupit na trh a mohli byste upoutat pozornost dalších hráčů na trhu. Bez ochranné známky, díky které byste měli výhradní právo používat svůj název pro konkrétní výrobky a služby, by takové situace mohl kdokoli zneužít a na vašem úspěchu začít parazitovat.

  Hlídáním databází ochranných známek (tzv. monitoringem).

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse tristique arcu elementum vehicula tincidunt. Nam sodales justo quis justo luctus, eget sollicitudin ex commodo. Praesent pellentesque dui eu vehicula tincidunt. Sed suscipit, lorem id pharetra consequat, enim arcu fringilla urna, nec consectetur metus risus in metus. Quisque lectus felis, malesuada ac mauris et, vehicula consectetur diam. Pellentesque feugiat ut sapien ornare gravida. Nam venenatis augue id ex finibus, ac elementum massa pulvinar. Fusce iaculis sapien lacus, et convallis tellus convallis eu.

  V čem se na nás můžete spolehnout

  Zastoupení se vším všudy

  01

  Navrhneme vhodný způsob ochrany vašich produktů a značky.

  Tak, aby ochrana odpovídala vašim obchodním cílům.
  02

  Postaráme se o registraci průmyslových vzorů i ochranných známek u nás i v zahraničí.

  Připravujeme přihlášky pro celé území Evropské unie, USA i jinde ve světě.
  03

  Pomůžeme nastavit správně vztahy mezi vámi, tvůrci či uživateli.

  U vašich interních zaměstnanců i externích spolupracovníků a dodavatelů.
  04

  Smluvně zajistíme převody nabytých práv nebo licence k nim.

  Tak, jak budete potřebovat.
  05

  Provedeme rešerše v databázích a rejstřících.

  Tím prověříme práva vaší konkurence a pomůžeme předejít sporům při uvedení vašeho designu a značky na trh.
  06

  V případě sporu budeme vaše práva vymáhat nebo najdeme pádné argumenty na vaši obranu.

  Případná sporná práva pro vás napadneme.
  https://patententer.marketsoul.cz/wp-content/uploads/2023/08/HanaMazoch.jpg

  Jako patentoví zástupci jsme zákonem vázáni mlčenlivostí.
  Vaše nápady jsou u nás v bezpečí automaticky.

  Reference

  Přidejte se k firmám, které nám důvěřují